Kritika - jak to mám já?

6. července 2013 v 13:24 | Sim |  POSTŘEHY ~ DENÍK
Kritika jako taková dokáže s nejedním člověkem parádně zamávat. Přiznám se, že kritizovaná jsem byla v jednom kuse a možná i z toho důvodu kritizuji i já. Snažím se to omezit na pouhé dotazy, kdy se mě lidi zeptají, co si o dané věci myslím. Nějhorší je, když mi dají vybrat: "A líbí se ti to nebo ono?" raději souhlasím s většinou, pokud tedy ta většina je. Pokud není většina, která by ve velkém žádala výhradně jednu z možností, tak jsem naprosto v pohodě, protoe to se rozhodnout dokážu a někdy i docela rychle O.o :D

Samozřejmě jak jsem už napsala, kritika může být velice ostrá a troufám si ji rozdělit do několika podskupin (jsou to čistě moje podskupiny :D) :
  • Mírná (falešná): člověku řeknete přesně to, co chce slyšet, i když vnitřní názor je úplně jiný. Povětšinou se používá u blízkých rodinných příslušníků a také u přátel. Není moc dobré ji používat, neboť nejste k danému člověku upřímní. Pravdou je, že je to vaše věc... ale... pokoušíte se chránit kamaráda nebo sebe?
  • Klasická: Prostě vás někdo skritizuje, ale taktně, čili Vás od dané činnosti neodradí. Ta je asi nejlepší i pro ty "cíti" které se nedokáží s kritikou vyrovnávat moc dobře.
  • Tvrdá: Člověk Vám řekne svůj názor, taktnosti ubylo, ale dá se to snést. Ovšem ty "cíti" to nezvládaj. Pořád se z toho (i když hůř) dokážete vylízat.
  • Ultra tvrdá: To je kritika, kde z vašeho ega udělají nezmara. Podupou vše, co jste se pokoušeli vybudovat a z takovéhle kriitky se dostáváte vážně špatně.
Pokud máte pocit, že jste byli skritizováni neprávem, řekněte si, že ten dotyčný je debil a jděte dál. Nemá smysl dokazovat člověku něco, co mu dokázat nemůžete. Je pravdou ale, že rodiče a přátelé povětšinou kritizují upřímně, co se talentu týče. A rodiče 100%, teda pokud dané věci rozumí... :D
Lidi, co nedokážou kritiku rozdýchat (za žádnou cenu), by se raději neměli moc prezentovat na veřejnosti. Nic ve zlém, ale pokud kritiku nedokážete přijmout, jděte se někam zahrabat, protože dav vás rozcupuje. Mě osobně kritika povětšinou sice zdrtí, ale potom si řeknu, že to tak nemůžu nechat a jsem poháněna k tomu být ještě lepší :)
Co se týče sebekritiky, jo v dnešní době je... méně důležitá, protože každého zajímá spíš názor jiného člověka. Já jsem tak půl na půl... Záleží jak v kterých věcech :D Ale myslím si, že dokážu se skritizovat možná i víc jak ten, co mi nabídne ultra tvrdou kritiku. Akorát ode mě se to dá přijmout lehčeji :D

Důvodem, proč jsem napsala tento člínek byla menší... výměna názorů na jednom "fóru." Tenhle článek si nemusíte brát k srdci, je to jen mé vyrozumění, jak kritiku vidím. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama